Transplantace ledviny je nejlepší metodou léčby nezvratného selhání ledvin, neboť prakticky zcela nahrazuje funkci vlastních ledvin. Prodlužuje dobu života, zlepšuje kvalitu života pacientů a snižuje četnost dalších komplikací v porovnání s dialýzou. Pacient se vrací do normálního plnohodnotného života, včetně možnosti cestování, sportování či zaměstnání.
Transplantace ledviny se provádí od dárce žijícího či zemřelého (kadaverózního). Ledvina se chirurgicky vkládá do pravé nebo levé jámy kyčelní, vlastní ledviny se většinou ponechávají na svém místě.
Důležité je načasování transplantace, optimálně ještě před zahájením pravidelné dialyzační léčby, tzv. preemptivně při setrvalém poklesu glomerulární filtrace eGFR dle CKD-EPI 0,17/min/1,73 m2.
Do transplantačního centra je pacient odeslán nefrologem, kde je rozhodnuto, zda zdravotní stav pacienta transplantaci umožňuje. Pacient musí být proto pečlivě vyšetřen. Některá předtransplantační vyšetření jsou zpravidla opakována 1x ročně. Podmínkou transplantace je zdravotní stav, který umožňuje bezpečné provedení výkonu a nepřináší vysoké riziko pro pacienta i v dlouhodobém horizontu, a který umožňuje dodržování léčebného režimu.
Po transplantaci pacient dochází na pravidelné kontroly do transplantačního centra a musí pravidelně užívat imunosupresivní léky, aby nedošlo k odhojení (rejekci) ledviny.