Jak se se složitou situací po selhání ledvin vypořádávají jednotliví aktéři a jejich rodiny? Nechte se inspirovat!
Petru ve dvaceti letech potkala angína, která neměla standartní průběh, byla jí diagnostikována vzácná autoimunitní nemoc napadající klouby, cévy i ledviny. Celkem běžná angína tak vyústila až v rozsáhlé onemocnění ledvin, které vedlo až k samotné transplantaci. Petra byla celý život sportovkyně a rok po transplantaci se přihlásila na Světové hry transplantovaných v Bangkoku, kde se rovnou umístila na stupních vítězů za sprint. Do dnes se Světových her účastní a pravidelně s Českým týmem vyhrávají.
Příběh Jany a její maminky začal před devíti let, kdy Janu výrazně omezovalo autoimunitní onemocnění ledvin, o němž nevěděla: měla obtíže s dýcháním i s celkovým vyčerpáním organismu, což jí ztěžovalo každodenní fungování v rámci rodiny se dvěma dětmi. Léčba nezabrala, jak lékaři doufali, a nalezení kompatibilního dárce ledviny také nešlo hladce – komplikovaly ho různé nemoci i rozdílné krevní skupiny. Druhá z překážek naštěstí od transplantace neodradila ani lékaře, ani Janinu maminku – a i když dcera nejprve nechtěla na tak velký dar kývnout, úspěšně přenesený orgán jí nakonec zachránil život.
Luděk Palouček je příjemce ledviny. Tu mu darovala jeho sestra. Jak se cítí? Změnil se jejich sourozenecký vztah a co by vzkázal všem lidem čekajícím na transplantaci? To vše se můžete dozvědět v krátkém videu s Luďkem.
Miloš Dušek je příjemce ledviny od zemřelého dárce. Jak se Miloš cítí? Pomohla mu transplantace a jak zásadně mu změnila život? To vše se můžete dozvědět v krátkém videu s Milošem.
Monika Kubíková je dárkyní ledviny. Tu darovala svému zeťovi. Byla pro ní náročná vyšetření? Jak se cítí po darování a udělala by to znovu? To vše se můžete dozvědět v krátkém videu s Monikou.
Problém s ledvinou v jeho 20 letech
Kubovi zjistili problém s ledvinou v jeho 20 letech, dalších 10 let se nic nedělo. Ale jeho stav se začal zhoršovat. Kuba měl kolem sebe skvělé rodinné zázemí a mnoho hned několik potencionálních živých dárců, kteří mu chtěli pomoci. Nakonec pomohla Monika, Kubova tchýně, které došlo, že nemusí být pokrevně příbuzná, aby mohla Kubovi zachránit život. Díky společné podpoře rodiny žije Kuba spokojený život a celá jejich rodina se rozrostla o dalšího potomka.
Problém s ledvinou v jeho 20 letech
Sourozenecká láska zvládne mnohé. To platí i pro Luďka a jeho sestru Stáňu, která mu byla oporou a také dárkyní ledviny. Luděk od 15 let znal svoji diagnózu, ale to mu nebránilo žít aktivním životem a sportovat. Navíc měl i dlouhodobé problémy se srdcem, takže musela být na transplantaci větší příprava a živý dárce ledviny byla jeho jediná šance.
Jaromír je vděčný za nový život, který mu byl darován a užívají si společně každý okamžik.
Dědičné onemocnění zasáhlo do životů manželů a ti se báli nejhoršího. Hana chtěla být se svým mužem napořád, proto neváhala a darovala mu svou ledvinu. Jaromír je vděčný za nový život, který mu byl darován a užívají si společně každý okamžik.
Příběh Terezy je inspirací, ukázkou odvahy a silné vůle.
Tereza byla zdravá, sportovně velice aktivní dívka těsně před státnicemi. Díky nečekanému onemocnění se jí změnil život. Přišla o nohy pod koleny, část prstů na ruce a selhaly jí obě ledviny. Díky podpoře nejbližších se jí podařilo vrátit do života. Její příběh je inspirací, ukázkou odvahy a silné vůle.
Emotivní příběh Lenky
Podívejte se na emotivní příběh Lenky, které selhaly ledviny z důvodu neléčeného vysokého krevního tlaku. Život ji zachránila její kamarádka Hana, která ji chtěla ve svém životě déle. Obě žijí plnohodnotný život a užívají si společné chvíle.
Beseda moderovaná novinářkou a spisovatelkou Bárou Nesvadbovou, která vyzpovídá Prof. MUDr. Ondřeje Viklického CSs., přednostu Transplantcentra a přednostu Kliniky nefrologie spolu s MUDr. Silvií Rajnochovou-Bloudíčkovou Ph.D. DBA, vedoucí nefrologické ambulance. Lékaři v doprovodu svých pacientů, zodpoví, jak taková transplantace probíhá, kdo je vhodným dárcem, nebo jak je na tom Česká Republika v porovnání se světem. V besedě uslyšíte příběhy příjemců a dárkyně, kteří mají proces transplantací za sebou a mohou tak objektivně sdělit své bezprostřední pocity.
Prof. MUDr. Ondřej Viklický CSs., přednosta Transplacentra a přednosta Kliniky nefrologie společně se svými pacienty odpovídá na nejpalčivější otázky k tématu transplantací ledvin. Poslechněte si autentické prožitky příjemců ledvin od žijícího i nežijícího dárce ledvin.
MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková Ph.D. DBA , vedoucí nefrologické ambulance společně se svými pacienty odpovídá na nejpalčivější otázky k tématu transplantací ledvin. Poslechněte si autentické prožitky příjemce, ale také dárkyně ledviny.
Prof. MUDr. Ondřej Viklický CSs., přednosta Transplacentra a přednosta Kliniky nefrologie, odpovídá na sérii rychlých otázek spojenou s tématem transplantací ledvin.
MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková Ph.D. DBA, vedoucí nefrologické ambulance, odpovídá na sérii rychlých otázek spojenou s tématem transplantací ledvin.
Máte dotaz k našemu projektu?
Kontaktujte nás
Adresa: FN Plzeň, Alej svobody 80, 304 60 Plzeň
více informacíAdresa: Vídeňská 1958/9, 140 21 Praha 4
více informacíAdresa: Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové - Nový Hradec Králové
více informacíAdresa: Pekařská 53, 656 91 Brno
více informacíAdresa: I.P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc
více informacíAdresa: 17. listopadu 1790, 708 52 Ostrava
více informací